Tack för all hjälp Bernt.

Vi har några medlemmar som i det tysta bistår med en hel del.

Bernt Pettersson var en sådan klippa. I många många år fixade han med det mesta och kanske lite extra med elfix. Ville helst inte vara med på bild och hummade lite åt mig när jag försökte smygfota honom sist vi två fixade och då bytta en nödutgångs skylt. När vi i julas träffades på föreningens julmöte och åt lite julmat så var det tydligt att han började bli matt, men vi hade det trevligt som vanligt och småtjivades som vanligt. Det blev vet vi nu som ett fint tack och avrundning av en omtänksam och plikttrogen medlem och kompis insatser för vår bygdegård. För i söndags morse när Bernt klev upp från sängen så tog livslågan abrupt slut. Bernt skulle ha blivit 80 år om ca två månader. Våra tankar går nu främst till Astrid och deras barn och barnbarn. /Tord ordförande